Genel,  OFF-WHITE

OFF-WHITE NEDİR?

Off-White Furyası

Günümüzde herkes bir off-white ürününün olmasını istiyor. Çanta, ayakkabı, tişört veya kapşonlu. Herkes üzerinde o markanın yazdığı bir ürün istiyor ama neden? Off-white’ı bu kadar ünlü ve talep edilen yapan etken ne? Onun çok iyi tasarımlar yapması mı. Evet güzel ürünleri var ama onu ünlü yapan o değil. Off-white’ı ünlü yapan etken günümüz ile çok iyi iletişim kurabilmesi. Hedef kitlesinin isediği rahat ve “cool” ürünler giyebilmesini sağladı.

“Yapmaya çalıştığım şey Supreme ve Celine Arasında.”

– Virgil Abloh

Rihanna dahil bir çok – çok ünlü – insan da bu markayı giyiyor. Bu da bu markayı bloggerlar için bir altın madenine dönüştürüyor. Instagram’daki çoğu bloggerın profilinde off-white etiketine rastlamak mümkün. Bloggerlar bu ürünleri gösterdikçe takipçileri de bunlara yöneliyor ve sosyal medya Off-white için kocaman bir pazara dönüşüyor.

“Ben bir moda yazarına projelerimi yazması için yalvaramazdım. Ama Instagram sayesinde, kendi dergimi oluşturdum.”

— Virgil Abloh

 1000 Dolarlık kapşonlular, erişilimez ayakkabılar, çok özel ortaklıklar ve kurucusu Virgil Abloh’un estetik ve alışıla gelmişin dışı tasarımları. İşte Off-white’ı eşsiz yapan o. 

“Off-White bir marka değil. Sahte ve lüks bir üründür”

-Virgil Abloh

Off-white sıradan bir siyah elbise üzerine “Siyah Elbise” yazıp bunu size çok yüksek fiyatlara satabilir. Çünkü bunu daha önce kimse yapmadı çünkü bu yeni.

 “Kişisel olarak en büyük tasarım aracım bu türün ne yaptığına bakmak ve onu   % 3–5 farklı kılmak. Bir bakıma trol.” – Virgil Abloh

İşte Virgil bunu başardı yeni olanı belki de aranılanı yaptı. Dünyadaki en tanınan insanların da off-white giyme sebebi buydu : Daha önce yapılmamış olması.

Peki kim bu Virgil?

1980 yılında Chicago’da doğan Amerikalı genç tasarımcının asıl mesleği inşaat mühendisliği olsa da, Abloh mezuniyetinin hemen ardından mimar olmak istediğine karar veriyor ve Illinois Institeu of Technology’de mimarlık eğitimi alıyor. Ancak yalnızca iki yıl sonra odağını moda alanına kaydırıyor.

2009 yılında hem sanat galerisi hem de erkek giyim mağazası olarak hayata geçirdiği platformuyla moda dünyasındaki adımlarını hızlandıran Abloh’un kariyerindeki kırılma noktası ise, Kanye West’in kreatif ajansının, kreatif direktörlüğünü yapmaya başlamasıyla gerçekleşiyor. Virgil, Kanye’nin sahne ve konser düzenleme işlerini yönetmeye başlıyor. Bu işte kendini kanıtlaması ve edindiği çevre sayesinde hayallerine daha da yaklaşıyor. Kanye ve Abloh’un bir araya geliş hikayesi ise Kanye’nin Abloh’u ‘Flat White’ takma ismiyle DJ’lik yaparken keşfetmesine dayanıyor. 2011 yılında, Kanye West’in Watch the Throne by Jay-Z albümünün sanat direktörlüğünü yapan Abloh, bu albüm sayesinde Grammy ödülünü kazanıyor. Albümün kapak tasarımı ise, o dönem Givenchy’nin kreatif direktörlük koltuğunda oturan Riccardo Tisci imzasını taşıyor. Abloh’un kurduğu ilk markanın Off-White olduğunu düşünenler ise yanılıyor; zira tasarımcı 2012 yılında Pyrex Vision isimli bir markayı hayata geçiriyor. Matthew Williams ve Heron Preston iş birliği ile kurduğu markanın çizgisi Off-White’tan baya farklıydı diyebiliriz. Abloh o dönem yalnızca Ralph Lauren ve Champion markaları için sınırlı sayıda üretilen baskılı tişörtler tasarlıyordu. Bu marka çok uzun süreli olmadı ve 2013 yılında Abloh, hem erkek hem kadınlar için sokak giyimine hitap eden tasarımların yer aldığı ve klasik lüks algısını yeniden sorgulatacak markası Off-White’ı hayata geçirdi.

Off-white’ın eşsiz ortaklıklarından bahsetmiştik : Nike, Levi, IKEA .

Denim Jacket Off-White x Levi’s

Ikea × Virgil Abloh Ikea X Virgil Abloh “Markerad” Wet Grass Halı

Off-White x Nike Air Force 1 MCA

Off-white x Air Jordan 1 “Chicago”

Rihanna West Hollywood’daki stüdyoya giderken.

Beyonce Coachella sahne arkasında Off-white ceketiyle.

Drake mavi Off-white gömleğiyle.

Bunlar benim çoğunlukla en beğendiğim off-white ortaklıkları. Umarım yorumlarımı beğenmişsinizdir.

-berke

OFF-WHITE NEDİR? için yorumlar kapalı