HAFTANIN MARKASI

SUPREME

Bu yazımda “Hypebeast kültürü” ve sokak giyim akımı yazılarımızda da adı geçen “Supreme” markasından bahsetmek istedim. Supreme Amerikan kaykay ve giyim markası. Bu marka kaykay, hiphop ve genç kültürünün karması da denilebilir. Günümüzde çok revaçta olan bir marka olan Supreme 1994’te New York da kurulmuş.

Markanın ayırıcı özelliklerinden biri olan logosu ise Barbara Kruger’in propaganda afişlerinden esinlenilerek tasarlanmış.

Tarihçesi : Marka James Jebbia tarafından kurulmuş.  James 90’ların başında Stüssy’de menajerlik yapmaktaymış. İlk Supreme mağazası 1994 Nisan ayında Manhatten da açılmış. Mağaza kaykaycılar düşünülerek tasarlanmış, kıyafetler mağazanın kenarlarına yerleştirilerek kaykaycıların içeri kayarak girmesi için boş bir alan bırakmışlar. Daha sonrasında ise dünyanın dört bir yanında daha büyük mağazalar açmayı başardılar. James Jebbia yaptığı bir röportajda Supreme’in asla “sınırlı sayıda” üretim yapan firmalar arasında değerlendirilemeyeceğini ama aynı zamanda benzer ürünleri kısa süreli satışa sunacaklarını çünkü kimsenin istemediği ürünlerle sıkışıp kalmak istemediklerini söyledi.

Markanın ortaklıkları :

Marka bügüne kadar bir sürü ortaklığa imza attı onlardan bazıları : Louis Vuitton, Nike/Air Jordan, Lacoste, Rimowa, Vans, Clarks, The North Face, Hanes, Playboy, Levi’s, Timberland, Coleman, Comme des Garçons, Stone Island, Champion, ve hatta OREO.

Supreme x Louis Vuitton

Supreme x OREO

Supreme x The North Face

Markanın Popüler Kültürdeki Yeri :

Terry Richardson’ın kamerasından Supreme giyen bazı ünlüler : Michael Jordan, Lady Gaga , Gucci Mane, Nas.

Kenneth Capello’nun kamerasından Supreme giyen bazı ünlüler : Mike Tyson, Michael Jackson.

Ayrıca OFWGKTA (Odd Future Wolf Gang Kill Them All) grubunun üyeleri, Justin Bieber ve BTS grubunun üyelerinin de Supreme tercih ettiği biliniyor.

Justin Bieber

Kanye West

Kendall Jenner

Benim yorumlarım: Bence Supreme gayet eğlenceli ve benim de sevdiğim bir marka. Hem rahat hem de şık ürünleri var. Sokak giyimini sevdiğimden bahsetmiştim bu doğrultuda Supreme tam benlik.

-berke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir