Genel

Avangarde Moda Akımı

“Hiç podyumda gördüğün bir tasarıma bakıp bunu normal yaşamında kim giyebilir ki?” diye kendine sordun mu?

Şahsen ben sordum, bu yüzden bu yazımda size Avangart Giyimden bahsedicem.

Avangart kelimesi Fransızca öncü birlik anlamına geliyor. Gerek Fransızca’da gerekse diğer ülkelerde bu kelime kültür,sanat ve politika anlamında yenilikçiliği ve deneyselliği temsil ediyor. Ben bu yazımda ise bunun daha çok moda kısmına değineceğim.

Barbara Í Gongini: “Avangart deneysel olarak tanımlanabilir çünkü sınırların ötesinde olmak, ileriyi görmek ve olasılıkları denemek ile alakalıdır. Günümüzü tasarımlara yansıtmak sanatçı için de ilgi çekicidir.”

 

Modada Avangarde: 

Modada da avangarde diğer alanlarla aynı yolu takip ediyor. Yenilikçi, ileri görüşlü, artistik, alışılmışın dışında, yeni materyaller ve yollar izlenen, ana akımdan başkalaşmış tasarımlar. Basitçe avangarde ayrı bir yaşam biçimi gibidir.

 

Barbara Í Gongini: “ Avangarde moda, bütünsel bir varoluş hissiyatı ile doğmuştur. Benim kim olduğumdan ve neyi temsil ettiğimden. ”

Ünlü Avangarde Tasarımcıları:

Yine Barbara’ya göre bu kültürdeki en önemli isimler Yohji Yamamato, Rei Kawakubo ve Junja Watanabe.

Yohji Yamamato avangarde giyimi ana akım markalarla birleştirebilen sayılı isimden biri. Sanırım hepimiz onu Y-3 x Adidas ortaklığıyla tanıyoruz.

y-3  2014-15 Podyum Şovu

Avangarde’nin Modaya Katkıları:

Bu akım tasarımcılara yeni bir ufuk açtı diyebiliriz ve bu ufuğa doğru yelken açan tasarımcı sayısı da azımsanamaz.

Renkler, şekiller ve tasarımların seviyesi avangarde’nin sayesinde çok büyük bir evrim geçirdi.  Detaylar, beklenmedik dokunuşlar ve oversize kıyafetler tüm moda dünyası için yeni bir persfektif oluşturdu.

Bu yazımdan size Avangarde’den bahsettim. Sizin de yaratıcı tasarımlara ilginiz varsa belki de bu akım tam sizin için yaratılmıştır.

-berke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir