Genel

Yohji Yamamato

 Yohji Yamamoto’dan ve markası y-3’ten Avangarde giyim akımı yazımda bahsetmiştim.

 


Şimdi biraz daha bilgi verme amacı ile konunun içinde dalıcaz.
Yohji Tokyo ve Paris tabanlı bir Japon tasarımcı. Usta bir terzi olması ile beraber avangarde tarzını Japon estetikleri ile birleştirmesi sayesinde tanınıyor.

HAYATI:

Tokyo’da doğan Yohji Keio Üniversitesinden hukuk derecesi ile mezun olmuş. Kariyerini ise annesine kıyafet yapım işinde yardım etmek için yarıda bıraktı, terzilik yeteneklerini de burada geliştirdi. Daha sonrasında ise Bunka Moda Kolejin’de moda tasarımı okudu.

Tasarımcılık Hayatı :

Yohji adını 1981’de Paris’te duyurmaya başladı. Daha sonra 1983’te New York Times ile yaptığı bir röportajda:

“Bence benim erkek kıyafetlerim en az kadın kıyafetlerim kadar iyi. İlk tasarım yapmaya başladığımda erkek kıyafetlerini kadınlar için yapmak istemiştim.”

Daha yakın zamanlarda ise bu konuşmasını açıkladı:

“1977’de  markam Y’s için kıyafetler tasarlarken tek istediğim kadınların erkek kıyafetleri giymesiydi. Bu fikrime kadınlara ceketler tasarlıyarak başladım. Benim için özeldi -Kadınları ve vücütlarını bir mont yardımıyla koruma fikri özeldi. Kadınların vücutlarını herhangi bir şeyden korumak istiyordum.- belki bir erkeğin bakışlarından veya rüzgardan. ”

Yohji’nin girişimleri çoğunlukla başarılı oldu. Özellikle Tokyo’da aşırı popüler olan tasarımcı diğer ülkelerde de büyük bir popülarite ve satış başarısı yakaladı.

Yohji avangarde tasarımlarıyla tanınıyor demiştik, ana akımdan farklılaşmış tasarımları olduğunu da belirtmiştik. Onun imzası oversize silüetler ve genellikle değişen dokulardır. Yohji’nin koleksiyonları çoğunlukla siyah odaklı oluyor ona göre bu renk “en modacıl” ve kibirli renk. Siyah kolay ve tembel ama aynı zamanda da gizemli. Siz ona karışmadıkça o da size karışmaz.

Bugünki yazımda size Yohji Yamamato’dan bahsettim, benim de çok başarılı bulduğum bir tasarımcı kendisi. Tam bir ilham kaynağı.


-berke

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir